Der er mange planer og mange ting i gang i Ballerup Kommune. Ikke mindst i Måløv, hvor byudviklingen omkring Kildedal er i gang, der sker ting ved Novos arealer i det nordlige Måløv, i bymidten, i Jonstruplejren og mange andre steder.
Det kan være svært at følge med i, hvad der sker og hvornår der sker noget, så derfor inviterer Ballerup Kommune til et dialogmøde med borgerne den 12. oktober.
Her vil borgerne kunne høre om de mange ting på tegnebrættet og man vil kunne få en snak med politikere og planlæggere om de ting, der rører sig i området.
Kom med ideer
»Da vi kørte processen omkring udviklingen af Måløv bymidte, fik vi en rigtig fin og spændende dialog i gang med lokalområdet. Den kultur vil vi gerne fortsætte, så derfor vil vi gerne invitere Østerhøj ind i dialogen,« siger borgmester Jesper Würtzen, som håber at mange vil dukke op og komme med input og ideer til byudviklingen i Måløv.
Mødet foregår torsdag den 12. oktober klokken 19.30 på Måløvhøj Skole afdeling Måløv.
Der er valg i kommunen, ellers ser vi stort set aldrig hovedparten af de kommunale politikkere her i Måløv. Kun de der bor her. Men der er et par enkelte som virkelig har udmærket sig,