Det er et firma han kender godt.
Han kom til Alfa Laval i 2004 som Accounting Manager, og har de forløbne 12 år haft forskellige ledende poster i Alfa Laval Tank Equipment i Ishøj og Alfa Laval Copenhagen i Søborg samt haft ansvaret for den finansielle integration af en norsk koncern, som Alfa Laval købte i 2014.
Der er både produktudvikling, produktion og salg i Alfa Laval Copenhagen, og her fortsætter Per Lund Hansen sideløbende i sit job som Finance Manager.
Per Lund Hansen har en revisionsmæssig baggrund fra Deloitte, og har derudover arbejdet hos Copenhagen Metro Construction, MAN B&W Diesel og Alcatel, inden han kom til Alfa Laval.
Alfa Laval selskaberne i Danmark har en samlet omsætning på 4,5 milliarder kroner, og de lidt over 1.800 medarbejdere er fordelt på flere lokationer:
Totalt har koncernen, der har hovedkvarter i Lund i Skåne salg i 100 lande.