Hvilke steder, der står for, kan man læse i den trafiksikkerhedsplan, som kommunalbestyrelsen vedtog i maj måned i år.
I trafiksikkerhedsplanen, som går fra 2013 til 2016, indgår trafikken på Kratvej som et af de kommende projekter på kommunens projektliste.
Listen er delt i to: lokaliteter, hvor der efter kommunens skøn er uheldsrisiko, og lokaliteter, hvor beboere, skoler og andre oplever utryghed.
Man har ikke ment, at der er uhedsrisiko ved det store trafikkaos på Kratvej og har derfor placeret vejen under den rubrik, der hedder ’utryghed’.
Følgende lokaliteter vurderer kommunen, at der er uheldsrisiko:
Krydset Ballerup Blvd./Mileparken, krydset Ballerup Bldv./Torvevej, krydset Hold-An Vej/Vestbuen/Sydbuen samt strækningen Mileparken.
Følgende steder mener man, at der er utryghed:
Bueparken, Baltorpvej/Pederstrupvej, Digterparken/Skovvej, Sømosevej, Dyregårdsvej, Åbyvej, Kratvej og Måløv Hovedgade.