Gode resultater fra BAK-atleterne
Atletik.png
Mathias Højen, forrest, løb sig til flere klubrekorder ved Copenhagen Open i atletik. Foto: privatfoto
Atletik Til årets Copenhagen open i atletik i Hvidovre, blev der leveret et højt niveau fra flere BAK udøvere.

Særligt på løbedisciplinerne gik det rigtig godt for Ballerup atletikklub.

I 100 meter løb klubbens 14-15-årige piger hurtigt, hvor blandt andet Louise Bisgaard og Frederikke Lundberg løb sig til store personlige rekorder og ind i top-10 på årsranglisten i Danmark. Dette betyder at klubben nu har tre 14-15-årige piger, som er i top-10 på 100 meter distancen i Danmark.

Hos de 16-17-årige drenge og piger blev der også gået til stålet med en solid tid af Daniel Bisgaard med en tid på 100 m på 11,55 sekunder. Nanna Grubert vidste gode takter med en tid på 12.89, samt løb Stine Baandrup Tindbæk en solid tid på 13.11.

200 meter-løbene var særligt imponerende at fremhæve. Sarah Jansteen Eskesen løb en imponerende tid på 26.03 sek., hvilket svarer til den bedste tid i hendes årgang 2007 i hele Danmark. Louise Bisgaard løb også stor personlig rekord med en tid på 28,41, hvilket er personlig rekord med over et sekund.

Hos de 16-17-årige blev der også løbet imponerende tider på 200 meter, da Fillippa Roug løb 26.63, hvilket var en stor personlig rekord. Simon-Ronaldo fik også personlig rekord med en tid på 26,40 sekunder. Mathias højen løb en meget imponerende tid på 22.25, hvilket er den hurtigste tid i klubbens historie og rækker til en førsteplads på årsranglisten i Danmark. Han løb samtidig også en tid på 51,36 sekunder på 400 meter distancen hvilket også er ny klubrekord. de tidligere var sat i 1981).

På 800 meter distancen løb Wodah Muhammed en tid på 2.20.21 hvilket er en klar personlig rekord og rækker til en top-5-placering på årsranglisten for hans årgang i Danmark.

I kast blev der også leveret solide resultater, da August Skytte Christensen og Victor Colberg stødte 12.10 og 10.92 meter. Gaia Lambert fik også personlig rekord med et kast på 14.89 meter i spyd

Det var overordnet set en rigtig god dag for Ballerup atletikklub og det bliver spændende at se, hvordan den fortsatte udvikling vil være i fremtiden.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *