BAK´s kvinder er fortsat i elitedivisionen
BAK-kvinder-elite-copy.jpg
Kvindeholdet fra Ballerup Atletik Klub holder sig fortsat i elidivisionen.
atletik En fornem holdindsats sikrede Ballerup Atletik Klubs kvindeholds sejr over Holte, Skive, Bagsværd og Aalborg Atletik - og derved forbliver holdet sammen med Hvidovre Atletik i elitedivisionen.

Blandt mange flotte resultater skal pigernes 4 x 100 meter på 50.72 sekunder nævnes, da det er ny klubrekord.

Klubbens alsidige atlet Ida Jespersen formåede at sætte klubrekord i 400 meter hækkeløb med 70.02 sekeunder.

Den kun 14-årige Ashley Gnanagoh imponerede på 100 meter hæk i tiden 17.17 sekunder. Ashley passerede alle de høje seniorhække – 84 cm høje – uden berøring.

Ved samme holdkamp lykkedes det desværre ikke klubbens herrer at rykke op i elitedivisioen. Holdet var ramt af en del afbud, men kunne glæde sig over en personlig rekord i diskoskast på 41.09 meter til Mathias Kveiborg, personlig rekord til Daniel Bisgaard på 200 meter i tiden 25,32 sekunder, og en flot klubrekord for 14-årige til Mathias Højen i 400 meter på 54.48 sekunder, som pt. den hurtigste tid i aldersgruppen 14 år i Danmark i 2019.

Alt i alt gode holdkampe med mange lovende præstationer.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *