Årets Tennisklub fik prisen hjem
tennisklub-copy.jpg
Glæde i Ledøje-Smørum Tennisklub, som lørdag fik overrakt prisen ’Årets Tennisklub 2018’ af formanden for Dansk Tennis Forbund. Foto: privatfoto
Tennis Ledøje-Smørum Tennisklub blev tidligere på året kåret som Årets Tennisklub 2018. Lørdag den 15. juni fandt overrækkelsen af prisen sted i klubbens eget klubhus.

Henrik Thorsøe, formand for Dansk Tennis Forbund, kom og holdte tale og fortalte blandt andet, at LST var blevet udvalgt som vinder af prisen på grund af deres høje aktivitetsniveau, fastholdelse af medlemmer og rekruttering af nye.

Trods vejret var der stadig stort fremmøde blandt klubbens medlemmer. Men opvisningskampen måtte desværre aflyses grundet dårligt vejr. Der blev i stedet for hygget med pølser og brød, spil på banerne og til sidst banko.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *