Ballerup Orienteringsklub fik flot hæder
Ballerup-OK.jpg
En glædeligt overrasket formand for Ballerup OK, Lars Hanghøj Petersen (t.v) får overrakt diplom og blomster af Kjeld Arildsen, DOF’s ansvarlige for Motions- og Foreningsområdet. Foto: privatfoto
Ballerup OK er kåret til årets klub 2017 af Dansk Orienterings-Forbund, DOF.

Den fornemme pris blev tildelt klubben ved DOF’s nylige repræsentantskabsmøde, dansk orienteringssports højeste myndighed. Ved prisoverrækkelsen fik klubben blandt andet disse ord med på vejen:

»Ballerup OK har haft 20 procent medlemsfremgang over de seneste to år primært på ungdomssiden. Der er arbejdet målrettet med udvikling og voksenrekruttering, og klubben har fundet sin røde tråd omkring klubbens liv og identitet. Ikke mindst er der en bevidsthed om, at sociale medier er afgørende for at fange de unge, og der er arbejdet målbevidst herpå. Det er lykkedes at få rigtig mange til at give et nap med ved klubbens mange aktiviteter. Og det er lykkedes at løfte børne- og ungegruppen op over en kritisk tærskel og det har givet en selvforstærkende energi. God målrettet indsats er baggrunden for at udnævne Ballerup OK til årets klub.«

Ud over fast træning for alle hver tirsdag og torsdag, er specielt børne- og ungdomstræningen hver mandag blevet et kæmpehit. Stille og roligt er deltagertallet vokset, og det myldrer bogstaveligt talt nu med glade børn og unge, forældre, træner og hjælpere i klubhuset Egedal og i skoven før, under og efter træning. Det er en enorm forandring i forhold til for 2-3 år siden. Selv i regn, rusk og vinterkulde synes de, at det er sjovt og derfor var det oplagt, at klubben fik den flotte hæderspris.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *