Triton fejrede fastelavn i vandet
Triton-fastelavn-1-copy.jpg
svømning Traditionen tro var der tøndeslagning i bassinet i East Kilbride Badet, da Triton fejrede fastelavn.

70 børn var tilmeldt svømmeklubben Tritons fastelavnsarrangement, hvor der blev slået katten af tønden over vand, hygget med legeaktiviteter, fastelavnsboller, slik og udspring og masser af glade børn og forældre.

Børnene gik til den på de tre tønder – og ingen gav op før der var kronet hele tre konger og dronninger og alt slik var samlet op fra vandoverfladen.

Arrangementet var stablet på benene af Tritons frivillige eventudvalg, som arbejder med forskellige arrangementer i foreningslivets tegn. Udvalget har ansvaret for at stå for klubbens mange sociale arrangementer, som afholdes i det nyrenoverede East Kilbride Bad.

Næste sociale arrangement er en diskofest som afholdes fredag den 2. marts klokken 18. Sidst klubben holdt diskofest mødte 100 glade børn op til god musik, svømning og dans, mens mange af klubbens forældre hyggede sig på kanten.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *