Børn og bordtennis på Tapeten
bordtennis-1-copy.jpg
bordtennis Blandt de mange sommerferieaktiviteter, som har budt sig til i disse uger er Tapetens bordtennisaktivitet.

Ballerup Bordtennisklub stod bag forrige uges feriesysler, hvor 12-14 børn og unge var mødt op på Tapeten for at spille bordtennis.

Der var lukket for alle andre aktiviteter end spillet ved bordene og de fik alle nogle gode og sjove oplevelser. Bistået af klubbens instruktører og folk fra klubbens veteranafdeling fik de givet liv til både bolde og net.

Det blev også spillet ’rundt om bordet’ som både små og store havde meget sjov ud af.

Ballerup Bordtennisklub havde også stor glæde af aktiviteten og håber, at det har givet nogen lyst til at give sig i kast med det populære spil, for især børn i 8-10 års alderen er ideelle at få ind i klubben for at lære at spille.

Hvis man har fået lyst til at snuse mere til bordtennis, så begynder klubbens nye sæson den 15. august og i ugens første fire dage er der spilletid for børn og unge mellem klokken 17-18.30.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *