Ballerup Tennisklub er klar til sommersæsonen
Tennisklubben-Ballerup-copy.jpg
Tennisbanerne i Damgårdsparken er blevet gjort klar til sæsonstart. Foto: Privatfoto
Tennis Forrige lørdag var 20 friske personer - fortrinsvis medlemmer af klubbens baneudvalg, men også andre frivillige - samlet på Ballerup Tennisklubs anlæg i Damgårdsparken for at gøre banerne klar til Tennissportens Dag lørdag den 30. april.

Ballerup Tennisklub stiller ketsjere, bolde samt ikke mindst trænere til rådighed i tidsrummet 10 til 12, hvor alle er velkomne til at kigge forbi og prøve kræfter med sporten.

Standerhejsningen, der er den officielle markering af udendørssæsonens start, finder i år sted søndag den 1. maj klokken 10-12. Navnet stammer fra traditionen om, at man hejser klubbens vimpel (stander) op i flagstangen, så alle kan se, at der nu er ”åbent”. Dagen byder på en kort tale fra bestyrelsesformanden, ligesom der er ultrakorte indlæg fra et par af udvalgsformændene, der leder hen til dagens med spænding imødesete højdepunkt – overrækkelse af flidspræmier til de yngste.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *