Svøm om juletræet
Triton-julehygge-copy.jpg
Tritons Venner holdt ’svøm-om-juletræet’ for alle klubbens medlemmer og deres familier. Foto: privatfoto
svømning Traditionen tro holdt støtteforeningen Tritons Venner det årlige ’svøm-om-juletræet’ i East Kilbride Badet for klubbens mange medlemmer.

Det skete lørdag den 5. december, hvor mere end 100 børn og voksne deltog i arrangementet.

Der var masser af god julestemning i bassinet, og der blev svømmet rundt om træet til sang og musik. Tritons Venner og klubbens trænere fra svømmeskolen havde sammen sørget for, at alle deltagerne fik en hyggelig eftermiddag, hvor børnene kunne være sammen med deres forældre i det våde element.

Svøm-om-juletræet er et traditionsrigt arrangement, som Triton har haft igennem mange år – et arrangement som år for år samler mange deltagere fra hele klubben og for mange er en festlig måde at fejre julens komme og den forestående juleferie.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *