Fem danske ungdomsmestre
Lukas-i-60-meter-copy.jpg
Lukas Jensen vandt 200 meter og blev nummer tre på 60 meteren. Foto: Foto: Michael Hyllested
Atletik Ved de danske ungdomsmesterskaber indendørs i Spar Nord Arena i Skive den 7.-8. marts tog Ballerup Atletik Klub 10 medaljer.

29 BAK atleter var med i Skive og antallet af medaljer afspejler en klub i god udvikling med masser af talent, siger klubbens sportschef Jørgen Matz.

Tre af de danske mesterskaber gik til klubbens dygtige stangspringere. Øverst på medaljeskamlen kom Ida Jespersen i P15 klassen med 3.00m, Oliver Durafour med 4.50m i juniorklassen (D19) og Emil H Christensen med 4.60m i ung-seniorklassen (D22). Også på løbebanerne fik Ballerup 2 Danske ungdomsmestre. På 200m blev det til en guldmedalje til Lukas Bredo med 23.03 sek i juniorklassen (D19). På 800m vandt den meget talentfulde mellemdistanceløber Christian Dirksen D17 klassen efter en meget flot spurt hvor han satte sine konkurrenter til vægs. Christian’s vindertid blev 2.02.48 min.

Sølvmedaljer til Ballerup blev det også til i stangspring ved Caroline Ranners (3.40m i P22) og Oscar Abelgren (4.50m i D22). Herudover vand Ballerup 3 bronzemedaljer ved Lukas Bredo på 60m (7,19s i D19), ved Christian Dirksen på 1500m (4.10.53 min) og i den afsluttende 4x200m stafet i ungseniorklassen (1,37,71 min – Sam Buasri, Oscar Abelgren, Lukas Bredo og Bruce Buasri).

Klubbens sportschef Jørgen Matz er stolt på de unge menneskers vegne.

»Disse resultater er opnået efter en målrettet træningsindsats i samarbejde med nogle dygtige trænere, der formår at få det bedste ud af de unge talenter når det virkelig gælder. Fem ungdomsmestre er et meget flot resultat ved et dansk atletik mesterskab, som viser klubben er inde i en god udvikling,« siger Jørgen Matz.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *