Men det, vi trænger til, er først og fremmest en ny politik, der ikke medvirker til groft overfald på almindelig mennesker levevilkår, løn- og arbejdsforhold.
DF var initiativtager til at VK-regeringen sammen med O fik gennemført forringelser i dagpenge og efterløn. Efterfølgende har den Socialdemokratisk ledede regering bistået af Dansk Folkeparti, Konservative og Venstre har som nikkedukker valgt at følge EUs krav om nedskæring i vores velfærdsydelser, fx. indførelse af forringelser af kontanthjælp,. uddannelsesstøtte og førtidspension.
EU blander sig også i vores dagpengeregler og meget andet. Tager vi løndumpning, ser vi at EU-direktiver indebærer at udenlandske arbejdstagere lovligt kan arbejde for EUs mindstelønninger i Danmark, det fremgår direkte af Lissabon-aftalen.
Synes du som vælger, at det er i orden at en bygningsarbejder kan komme til Danmark og arbejde for 115 kroner i timen i.h.t. EUs mindsteløn, når en bygningsarbejder i Danmark har 180 kroner i timen.
På det sociale område er vi også presset fra EU, som kræver at vi skal privatisere vores velfærdsydelser. Det på trods af at hver fjerde borger i EU lever i fattigdom.
EU har indført social dumpning. Vi skal ikke have mere EU, vi skal ud af EU, og her er Folkebevægelse mod EU de eneste du kan stemme på.